Wielkanoc 2018

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła uroczyste obchody Triduum Paschalnego. Cisza wieczernika. Ostatnia Pascha. Dwunastu uczniów, a wśród nich jeden zdrajca.

Ból, cierpienie i świadomość wypełniającego się przeznaczenia. Głucho brzmiące kołatki. Chrystus zostaje zdradzony i uwięziony. Samotny wśród ludzi. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy. Puste tabernakulum. Ołtarz odarty jak Chrystus z szat.
I my rozdarci wewnętrznie… Czuwający i trwający na modlitwie.

Wielkopiątkowa liturgia Męki Pańskiej rozpoczęła się wejściem w ciszy celebransa i asysty. Czytanie opisu Męki Pańskiej z podziałem na role poprzedziło homilię i uroczystą modlitwę wstawienniczą, w której Kościół poleca siebie i cały świat Bogu. Po niej nastąpiła najważniejsza część - Adoracja Krzyża, który ma nas nauczyć prawdziwego życia, pokory i miłości. Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego, gdzie został wystawiony Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej przezroczystym welonem, który jest symbolem całunu Chrystusa. Pierwsze straże objęły wartę w historycznych strojach. Rozpoczęło się czuwanie przy Chrystusie, który oddał za nas życie.

W Wielką Sobotę tradycyjnie święciliśmy pokarmy. Wielkanocne baranki wypełniły świątynię. Wieczorem w świątyni Paschał został zapalony od nowego ognia - symbol światła Chrystusa Zmartwychwstałego. „Dokonała się Pascha, przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia”. To światło ma dać nam siłę i rozproszyć ciemności naszych serc i dusz. Cały czas przy Grobie Pańskim wartę trzymali nowowiejscy strażacy.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Najświętszy Sakrament został  uroczyście przeniesiony podczas procesji rezurekcyjnej do tabernakulum. Wzięli w niej udział przedstawiciele różnych grup z naszej wspólnoty wraz z pocztami sztandarowymi oraz Orkiestrą Dętą z Nowej Wsi.

Chrystus Zmartwychwstał! Nasza Nadzieja! Alleluja !