Barbórka 2018

4 grudnia o godz. 10.00 została odprawiona w naszej parafialnej świątyni Eucharystia w intencji  górników i ich rodzin, w której uczestniczyły poczty sztandarowe reprezentujące: górników, OSP, Szkołę Podstawową w Nowej Wsi oraz  PSL.

Podczas Mszy św. sprawowanej przez ks. Proboszcza M. Wądrzyka dziękowaliśmy Bogu za opiekę nad pracującymi górnikami i modliliśmy się w intencji tych, którzy odeszli na wieczna szychtę.

Patronką górników jest św. Barbara – prawdopodobnie córka bogatego kupca z Heliopolis w Bitynii. Umarła śmiercią męczeńską około 306r.

„W ikonografii najczęściej przedstawia się ją w długiej szacie z pasem na biodrach, z nakrytą głową, w koronie lub czepcu, trzymającą kielich z hostią, miecz lub – symbolizujące męczeństwo – strusie pióra. Zawsze też w tle pojawia się trzyokienna wieża. Niekiedy przedstawiana jest z pochodnią, a to dlatego, że – jak głosi legenda – przed ścięciem oprawcy przypalali ją pochodniami.”

Za jej wstawiennictwem modliliśmy się o opiekę dla górników, którzy każdego dnia pracują, mając świadomość niebezpieczeństwa płynącego ze specyfiki tego zawodu.

Święta Barbaro, któraś zostawiła Kościołowi
świetlany przykład czystości i męstwa,
wstaw się za nami do Boga,
abyśmy przez Twoje zasługi
otrzymali pomoc we wszystkich potrzebach
oraz obronę we wszystkich niebezpieczeństwach.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Święta Barbaro, módl się za nami.