Uroczystość św. Wojciecha

23 kwietnia w 997 roku męczeńską śmiercią umarł św. Wojciech. Z czasem stał się symbolem jedności Europy. Podobnie jak św. Cyryl i św. Metody „łączył duchowe tradycje różnych kultur.”

Zrezygnował godności biskupa i wybrał życie mnicha, które wypełniała asceza, modlitwa, czytanie i praca fizyczna. Służył ubogim, bronił ludzkiej godności. Bolesław Chrobry po śmierci św. Wojciecha wykupił jego ciało, a papież Sylwester w 999r. ogłosił Wojciecha świętym.
Mimo upływu lat nie przemija świadectwo tego świętego. Jak powiedział Jan Paweł II, pamięć o nim jest ciągle żywa w środkowej Europie, a do jego grobu nadal przybywają pielgrzymi z różnych krajów.

Tego dnia o godz. 18.00 w naszej świątyni odbyła się również Msza św. wotywna ku czci św. Jana Pawła II, podczas której uczczono Jego relikwie. W czasie nabożeństwa poleciliśmy Panu Bogu przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II swoje osobiste intencje.