Święto Świętej Rodziny 2020

„Są dwie rodziny: Rodzina Święta z Panem Jezusem, Matka Boską i świętym Józefem i nasza rodzina z mamusią, tatusiem, babcią. Te rodziny mogą się odwiedzać. Kiedy przychodzimy do kościoła, spotykamy się z Jezusem, Maryja i świętym Józefem. Oni też nas odwiedzają, tylko my ich nie widzimy. Przychodzi Pan Jezus z choinkami, Maryja z białymi rączkami, z gwiazdą łzami na świętą umytą – przychodzą z najświętszą wizytą.”
/ ks. Jan Twardowski/

Niedziela Świętej Rodziny przypomina jak ważną rolę w naszym życiu pełni rodzina.

Każdy z nas ma rodziców. Świętą wspólnotę, która przysięgała sobie miłość, o której św. Paweł pisze, że współweseli się z prawdą, wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma i nigdy nie ustaje.

Bezinteresowność dwojga ludzi pragnących realizować się w miłości małżeńskiej i rodzicielskiej najlepiej jest widoczna we wzajemnym wspieraniu się w trudnych chwilach, ale także w całkowitym oddaniu siebie, zapomnieniu o samym sobie dla dobra umiłowanego człowieka.

Prawdziwa miłość nigdy nie wygasa. Staje się źródłem siły i wierności małżeńskiej. Rodzina chrześcijańska, wierna swemu sakramentalnemu przymierzu, staje się autentycznym znakiem bezinteresownej i powszechnej miłości Boga do ludzi. Ta miłość Boga stanowi duchowe centrum rodziny i jej fundament. Poprzez taką miłość rodzina powstaje, rozwija się, dojrzewa i staje się źródłem pokoju i szczęścia dla rodziców i dla dzieci. Jest prawdziwym środowiskiem życia i miłości.

Podczas Mszy św. o godzinie 11.00 w naszej świątyni pary małżeńskie obchodzące rocznice swoich przysiąg małżeńskich odnowiły je, wyznając sobie w obliczu Boga miłość i wzajemne oddanie.

Przez Stwórcę zostaliśmy powołani do życia, aby kochać i być kochanymi.

Ks. Proboszcz Marek Duraj na zakończenie udzielił Jubilatom błogosławieństwa i wręczył okolicznościowe pamiątki. Dla nich również w czasie nabożeństwa śpiewał zespół Proskauer Echo.

Słowo Boże wygłosił ks. Andrzej Ślęczka, podkreślając, że kochającej rodziny nie da się kupić za żadne pieniądze świata. Żądana iluzja tego świata nie jest warta tego, aby dla niej poświęcić rodzinę.

I chociaż ciągle błądzimy po drogach życia, naśladując Świętą Rodzinę, to ufamy i wierzymy, że każde spotkanie z Nią zbliża nas do Betlejemskiego ideału.