Niedziela Palmowa 2022

"Błogosławiony król,
który przychodzi w imię Pańskie,
Pokój w niebie i chwała na wysokościach"
(Łk 19, 38)

W Niedzielę Męki Pańskiej, 10 kwietnia na Mszy św. o godz. 11.00 odbyło się pobłogosławienie gałązek palmowych, a następnie uroczysta procesja wokół kościoła.

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. Liturgia wspomina tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, który poprzedza mękę i Jego śmierć na krzyżu.

Radosna procesja z palmami i Męka Pańska zestawione ze sobą podkreślają triumf Chrystusa i Jego Ofiarę.

Jezus ma pełną świadomość, że przybycie do Jerozolimy, przybliża go do śmierci, do wypełnienia Pisma.

"Podałem grzbiet mój bijącym i policzki moje rwącym mi brodę. Nie zasłoniłem mej twarzy przed zniewagami i opluciem" (Iz 50, 6). "Szydzą ze mnie wszyscy, którzy na mnie patrzą, wykrzywiają wargi i potrząsają głowami...". "Przebodli ręce moje i nogi, policzyć mogę wszystkie moje kości...". "Dzielą między siebie moje szaty i los rzucają o moją suknię..." (Ps 22 [21], 8, 17-19).

On – Syn Człowieczy, wypełniając wolę Ojca, wypowie ostatnie "wykonało się" i odda ducha swego.

A my, czy poruszymy nasze sumienia i serca?