11 listopada 2021

Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.

/ A. Słonimski/
11 listopada to czas wspomnień. Świętując kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, modliliśmy się  podczas Mszy św. o godz. 11.00 w intencji Ojczyzny. 103 lata temu Polacy znaleźli w sobie dość siły i wiary, aby wspólnie walczyć o wolność, która nigdy nie jest dana raz na zawsze. Abyśmy mogli się nią nadal cieszyć, potrzeba nam mądrości każdego z nas, porzucenia mowy nienawiści i nieulegania nawoływaniom do eskalacji napięć, ale do szukania w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu rozwiązań najlepszych dla naszej Ojczyzny. Budując przyszłość starajmy się pokazywać nowym pokoleniom to, co w życiu najważniejsze – Bóg, Honor, Ojczyzna.

Wzruszająco i sugestywnie przypomniały nam o tym dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, które zaprezentowały program artystyczny z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z ich ust popłynęły żarliwe słowa miłości do ojczyzny i śpiew chwytający za serce każdego patriotę.

Składając kwiaty i zapalając znicze w miejscach upamiętniających tych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny, dajemy świadectwo swojego oddania Polsce. Modląc się w jej intencji, prosimy Boga, aby pomógł nam wybrać właściwe drogi i kierował naszym sercem i rozumem, aby przykazanie miłości bliźniego było realizowane do każdego człowieka bez wyjątków, a nie stawało się orężem do sporów i kłótni.

Boże coś Polskę przez tak długie wieki
Otaczał blaskiem potęgi i chwały.
Coś ją osłaniał tarczą swej opieki
Od nieszczęść, które przygnębić ją miały.
Przed Twe ołtarze zanosim błaganie,
Ojczyznę wolną, pobłogosław, Panie!